Track_Field

Falcons and Panthers holding first place at Island Sports

by: Andrew Coakley, Sports Editor

With just one more day to go before the conclusion of the 2014 Geneva Rutherford/Cecil Thompson Track and Field Championships defending champions in both the junior and senior divisions are on the road to reclaiming their respective titles.

The final day of competition for the 2014 event is set for today at the GB Sports Complex, with just the 4 x 100m and the 4 x 400m relays left to run.

On Saturday, when the final gun sounded and the points were tallied, Tabernacle Baptist Academy (Senior defending champs) and Sister Mary Patricia Russell (Junior defending champs) sit in first place in their divisions.

The Tabby Falcons hold on to a comfortable lead in the seniors with a total of 426 points. Bishop Michael Eldon Warriors are in second with a total of 368 points and St. Georges Jaguars sit in third with 338 points.

Before the 100m finals, St Georges was in second place, however, the Warriors were able to pick up big scores in the 100m sprints, with one, two punch in the U17 girls and more big wins in the 100m to boost their total scores.

Principal for Tabernacle, Norris Bain is not sitting on his laurels and is not celebrating yet, because he’s waiting for “the fat lady to sing” when the relays are completed today.

Coach for the Falcons, Nickito Johnson said that the kids have put in the hard work and he’s pleased with the way they have been performing at this year’s championships.

The Falcons’ strong performances came from their U17, U20 Boys and their U20 girls divisions. 

The U17 boys dominate the division with a total of 136 points. The U20 Girls picked up 131 points and the U20 boys collected 81 points.

In the U17 girls division, it’s the BMES Warriors who racked up 114 points.

In the junior division, Sister Mary Patricia Russell Panthers hold on to a lead with 366.5 points, with Tabernacle in second with 335.5 points and Eight Mile Rock Blue Jays are in third with 224.5 points.

Day four of the 2014 was as competitive as fans had expected and so the stands were filled and the athletes fed off that excitement.

THE FASTEST BOYS AND GIRLS IN HIGH SCHOOL

Fans attending Saturday’s session of the 2014 Geneva Rutherford/Cecil Thompson Track and Field Championships patiently waited for the start of the 100m. It’s the event that gives bragging rights to all who do well in the sprinting event.

Ken Russell of Tabernacle ran a Carifta Games qualifying time in 10.46 in the preliminaries and five other competitors beat the national record times in that same heat.

Russell went back in the finals of the 100m and although he won it, he did not dip below the time he set in the preliminaries. Russell finished with a time of 10.59 to win the senior boys gold medal in the 100m and reigns as the fastest senior boy in high school this year.

Geneko Jones (JHHS) was second with a time of 10.87 and Marcus Lynden (JHHS) placed third, with a time of 10.99.

“I tried to get out of the blocks as quickly as I could and then execute the rest of my race,” said Russell of Tabernacle.

“I’ve improved my form and my goal is to try and get faster.”

In the senior girls division Loushanya Neymour of Tabernacle reigned supreme in the 100m and was crowned the fastest senior girl in high school on Grand Bahama, with a time of 11.89, beating the national record of 12.30.

“I didn’t get a good start, but I was able to finish strong and ended my race good,” said Neymour.  

“I struggled last season, so it feels good to come back this season and run a good race.”

Other Prince and Princesses of speed within the high schools include Javan martin (TAB) who won the U17 boys 100m with a time of 10.42, to set a new Island Sports record.

Brianna Bethel (Sun) won the U17 girls 100m with a time of 11.97, beating the Carifta time.

In the U15 boys division, Shequille Higgs (TAB) ran a time of 11.55 to win the gold in that division. In the U15 Girls division, Daneisha Curry (TAB) ran a time of 11.90 to set a new Island Sports record and win the gold medal in the division.

In the U13 division, Tajonay Stubbe (CHS) won the gold medal for the girls with a time of 12.90 and Kendal Culmer (SUN) took home the title as fastest boy U13 with a time of 12.35.

THE STRENGTH OF THE 400M CHAMPIONS

In the 400m senior boys battle Henri Delauze did not disappoint with a gold medal win in a time of 47.69, followed by Donya Roberts (St.G) in a time of 49.58 and Rayan Gibson (St.P) who was third with a time of 50.94.

“I was a bit tired going into this race and what made it harder was the fact that I had a strong field of competitors pushing me,” said Delauze.

“But I came into the race confident of myself. My plan was to just execute my kind of race.”

Delauze feels that he can put in some more work as far as his training goes, and says that’s his plans once the meet is over and as he prepares for the CARIFTA Trials.

In the Senior girls division, Shaquania Dorsette of Sunland was impressive, with a first place win in a time of 57.47, followed by Juannae Lewis (BMES) second with a time of 59.75 and Patique Bain (JHHS) was third with a time of 1:00.66.

“I knew that it was blowing hard out here today, so I just went with the wind and pushed hard on the back stretch,” said Dorsette, who also won a medal in the 800m.

“I feel blessed to win two races back to back.”

In the U17 Boys division of the 400m, Valentino Bodie (BMES) was first with a time of 50.77; Leonardo Campbell (StG) in second with a time of 50.93 and Karon Bain (TAB) was third, with a time of 52.74.

D’Ajonae Jayawarda (BMES) won the U17 girls 400m in a time of 1:01.29, followed by Arianna Cooper (BMES) in second with a time of 1:02.00 and Vernell Canter (JHHS) was third with a time of 1:04.07.



Published  Monday, March 10,  2014


Current Issue
Current Issue

Click here to see, download more print issues

Event Calendar
S M T W T F S
1 2 3 4
26 27 28 29 30 31

Click here to submit an event.

Most Popular